______________________

MOTHER YES | MATKA TAK

W 1940 r. w Nowym Jorku powstaje piosenka Yes, My Darling Daughter. Jej tekst ma formę dialogu pomiędzy matką a córką. Córka pyta, jak powinna się zachowywać podczas spotkania z chłopakiem: Czy mogę tańczyć? - Tak. Czy mogę flirtować? - Tak. Czy powinnam się godzić? - Tak. Co odpowiedzieć, jeśli będzie nalegał? - Tak. Co jeśli jego zachowanie będzie niewłaściwe? Tak.

Melodię piosenki Yes, My Darling Daughter skomponowała żyjąca na Ukrainie w XVII wieku poetka Marusia Churai. W oryginale tekst piosenki opowiada o tym, jak w sobotę od rana matka córkę biła: Czemuś, Wiedźmo, Hrycia jadem napoiła? - O, matulu moja! Nie żałuję winy. Dwie nas Hrycio kochał, dwie kochał dziewczyny! Więc taka mu za to, taka mu zapłata, z czterech zbita desek ciasna, ciemna chata!

Na początku XX wieku piosenka emigruje z ukraińskimi żydami do Stanów Zjednoczonych. Ich potomkiem był Jacob Louis Schwartz, któremu przypisuje się autorstwo Yes, My Darling Daughter. Do melodii skomponowanej oryginalnie przez Churai Schwartz dopisuje nowy tekst. Czy mogę tańczyć? - Tak. Czy mogę flirtować? - Tak. Czy powinnam się godzić? - Tak. Co odpowiedzieć, jeśli będzie nalegał? - Tak. Co jeśli jego zachowanie będzie niewłaściwe?

Na podstawie piosenki Yes, my Darling Daughter.

Barbara Kinga Majewska - koncepcja, głos, edycja, tekst
Marusia Churai - muzyka
Jacob Louis Schwartz - słowa piosenki

Michał Kupicz - realizacja dźwięku

Michał Matejko - kamera
Oleh Veheria - operator drona
Wojtek Skrzypczyński - edycja

Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak - kuratorzy / Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej